in

Античка гробница пронајдена на островот Корзика! [ФОТО]

Гробница со околу 40 гроба од 3-ти до 6-ти век е откриена на францускиот остров Корзика, со тела закопани во ковчези од африканско производство, објавија локалните власти.

Гробницата е пронајдена на северот на островот и ги потврдува претходните откритија за врските на Корзика со Африка.

„Ковчезите во форма на амфори се претежно од африканско производство. Во овие амфори, виното и маслото биле транспортирани на Корзика од 4-ти до 6-ти век п.н.е. Стоката доаѓала од Картагина и Тунис “, изјавија властите повикувајќи се на археолозите.

Понатамошното антрополошко и лабораториско тестирање треба да утврди дополнителни информации за пронајдокот и тогашната популација.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote