in

Apple го најавува iPhone 12 со OLED екран и 5G брзина.

Нарачките започнуваат во петок, а се продава на 23-ти октомври со почеток од 799 американски долари.

Можеби се случува малку подоцна од вообичаеното, но Apple го најави iPhone 12. Со иста големина на екранот од 6,1 инчи како iPhone 11 и iPhone XR пред него, најновиот „главен“ iPhone – и веројатно моделот на повеќето луѓе ќе гравитира кон – прави премин од ЛЦД-екран на OLED. И, како што се шпекулира, телефонот има рамни алуминиумски страни за целосен изглед што поблиску одговара на iPad Pro и iPad Air (плус iPhone 4 од пред повеќе години).

IPhone 12 ќе доаѓа во црна, бела, сина, црвена и зелена боја. Цените започнуваат од 799 УСД. Нарачките започнуваат овој петок, а iPhone 12 ќе биде достапен на 23-ти октомври. За складирање, можете да изберете помеѓу 64 GB, 128 GB и 256 GB. Настрана од рамните страни, тој сè уште во голема мера наликува на iPhone 11. Сè уште има засек на врвот што ја сместува технологијата Face ID на Apple, иако рамките околу екранот се намалени – уште една поволност на прекинувачот OLED. (Убедливо, комбинираното копче на допир / копче за напојување од новиот iPad Air не успеа да се појави на iPhone оваа година.) Околу назад, iPhone 12 има две камери сместени во мат стакло кружница, што прави добар контраст со остатокот од сјајниот заден панел.

OLED екранот на iPhone 12 има врвна осветленост од 1200 nits и поддржува Dolby Vision, HDR 10 и HLG. Стаклото е обложено со она што Apple го опишува како „керамички штит“ за поголема издржливост при паѓање. Подобрена е и отпорност на вода.

Најновиот iPhone на Apple се напојува со новиот процесор A14 Bionic на компанијата, за кој компанијата вели дека е првиот чип за паметни телефони изграден на 5nm процес, што доведува до подобри перформанси и ефикасност. Apple тврди дека е „до 50 проценти побрз“ од водечките чипови во паметните телефони со Android. Истото важи и за графичкиот процесор, кој според „Епл“ е најдобар во секој мобилен телефон.

IPhone 12 ја претставува првата голема навлегување на Apple во 5G мобилните технологии. Извршниот директор на „Веризон“, Ханс Вестберг, беше присутен за време на настанот да го објави националното лансирање на мрежата под-6 5G на операторот. Apple вели дека ја дизајнирал поставата на iPhone 12 за да постигне идеални перформанси на мрежата при истовремено балансирање на траењето на батеријата. „Режимот на паметни податоци“ користи LTE кога вашата тековна активност не бара брзина од 5G. Apple вели дека ги тестирал перформансите на 5G со 100 оператори низ 30 земји за да се обезбеди непречено лансирање.

IPhone 12 има главна камера 12 мегапикселна f / 1.6 – најбрзата решетка на сите досега – и ултра-широк 12MP. „Епл“ вели дека перформансите при слаба осветленост се подобриле, а компанијата го продолжила својот напредок во компјутерската фотографија за да ги зголеми деталите и динамичкиот опсег. Предната камера на iPhone 12 добива и Ноќен режим.

Apple исто така се обиде да го подобри безжичното полнење на iPhone 12, кој содржи систем „MagSafe“ со вградени магнети за да гарантира дека iPhone правилно се реди со поддржаните додатоци на MagSafe. Случаи, полнења и други додатоци се спуштаат на iPhone 12 магнетно. Apple воведува двоен безжичен полнач за iPhone и Apple Watch што ја користи новата технологија MagSafe.

Како што се шпекулира, Apple ја отстранува циглата за полнење од своите кутии iPhone 12, потег за кој вели дека има за цел да ги придвижи еколошките цели на компанијата.

Заедно со 6,1-инчниот iPhone 12, Apple воведе и помал 5,4-инчен модел што го нарекува iPhone 12 mini.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote