in

Ручек за десетка: аргентинско пилешко со пченка

Овој ручек е одличен за сите членови на семејството, а исто така е прилагоден и за дијабетичари.

Состојки:

  • 1 пилешко, исечено на парчиња
  • бибер по вкус
  • 1 лажица маслиново масло
  • 2 чешниња лук
  • 2 домати
  • 1 ловоров лист
  • 1 пакет замрзната слатка пченка

Подготовка:

Отстранете ја кожата од месото. Додадете сол и бибер по вкус. Во голема тефлонска тава, загрејте го маслото и пржете го пилешкото, свртете го, околу 15 до 20 минути. Кога пилето е готово, извадете го од тавата и чувајте го на топло место. Во тоа масло се динста лук, се додава домат, ловоров лист и се крчка околу 10 минути. Додадете пченка и пилешко и измешајте го дорбо со сосот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote