in

Археолозите ја открија најстарата гробница во Африка, стара околу 80.000 години!

Археолозите ја открија најстарата гробница на африканскиот континент.

Според истражувањето, објавено во списанието „Природа“, остатоците се пронајдени за време на археолошките истражувања во пештерата Панга ја Саиди во југоисточна Кенија. Остатоците припаѓаат на тригодишно дете, кое беше погребано пред околу 80 000 години.

Археолозите велат дека некои од остатоците биле откриени во 2013 година. Потребни се повеќе од четири години за да се ископаат без да се оштетат.

По анализата, беше заклучено дека коските му припаѓаат на детето.

„Ова е најстариот човечки гроб пронајден во Африка“, рече Мајкл Петраjaа, професор на Институтот за човечка историја Макс Планк.

Археолозите пронајдоа гробница стара 74.000 години во теренско истражување претходно спроведено во различни делови на континентот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote