in

Археолозите откриле дека цунами го уништил праисторискиот Израел и неолитските населби! [ФОТО]

Американски и израелски археолози пронајдоа докази во близина на античкиот град Тел Дор во Израел дека цунами во висина од 40 метри го зафати израелскиот брег пред 9.300 и 9.900 години, уништувајќи ги сите неолитски населби, велат истражувачите.

Во една статија објавена во списанието PLoS One, археолозите наведоа дека нивниот проект се заснова на проучување на климата долж израелскиот брег во последните 12.000 години.

Фокусот е насочен кон реконструкција на климатските промени. Тоа значи дека најдовме докази за праисториско цунами во Израел – се наведува во текстот, пренесува ТАСС.

Научниците велат дека на почетокот на неолитот, пред околу 10.000 години, брегот за кој знаеме дека сега беше на четири километри од денешната локација.

Гилад Стајнберг, морски археолог од Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего и неговите колеги откриле дека локалните цунамиња, заедно со зголемувањето на нивото на морето, имале разорно влијание врз античките заедници на каналот Левант.

Тие велат дека Тел Дор се наоѓал неколку километри долж крајбрежјето, па затоа не очекувале да најдат слој од лушпи и песок во слојот на античкото мочуриште. Археолозите проценуваат дека е пронајден слој морски материјал на растојание од 1,5 до 3,5 километри од тогашниот агол, што покажува дека цунами во висина од 40 метри го погоди израелскиот брег.

Според нив, цунамито можело да биде предизвикано од земјотрес во областа на Мртвото Море, што ја докажува штетата на пештерата во близина на сртот Кармел.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote