in

5-те НАЈМОЌНИ АРМИИ ВО СВЕТОТ!

Бојните полиња постојано се развиваат, водејќи ги земјите ширум светот да пумпаат стотици милијарди долари секоја година во своите вооружени сили во трката за развој на најнапредна обука, технологија и вооружување.

Од 2020 година, Global Firepower, веб-страница што ја следи воената моќ, вели дека следниве пет армии се најмоќни, врз основа на рангот што им е даден откако погледна како тие се споредуваат во категориите „кои се движат од воена моќ и финансиски средства до логистичка способност и географија “:

5. Јапонија

Со проценет активен воен персонал од 247.160, оваа азиска земја има само дел од главниот процент што го има нестабилниот сосед Северна Кореја, но го надоместува со ажурираното оружје.

Јапонија има 152 авиони за специјална мисии – повеќе од која било друга земја во светот, освен САД, според статистиката на Global Firepower – и застрашувачка флота на морнарицата која содржи 40 разорувачи.

Исто така, има 3.130 оклопни возила, 1.004 тенкови и 119 нападни хеликоптери.

Јапонија се проценува дека потрошила 49 милијарди долари на својата војска во 2020 година.

4. Индија

Индија, која е вклучена во продолжен територијален конфликт со блискиот Пакистан околу регионот Кашмир, има околу 1.444.000 лица кои активно служат во нејзините вооружени сили.

Global Firepower вели дека нацијата во развој е меѓу светските лидери по бројот на тенкови (4.292), влечна артилерија (4.060) и борбени авиони (538).

Индија се проценува дека оваа година потрошила 61 милијарда долари на својата војска.

3. Кина

Кина, најмоќната земја во Азија и растечки противник на САД, е на третото место на оваа листа.

Комунистичката велесила има проценет активен персонал од 2.183.000 – најголемиот во светот.

Кина ја градеше морнарицата во последните неколку години додека се занимаваше со територијални спорови преку Јужното кинеско море. Денес, тие имаат 74 подморници, 52 фрегати и 36 разорувачи, соопшти Global Firepower.

На копно, Кина има 33.000 оклопни возила и 3.500 тенкови. Нивните воздушни сили собраа 1.232 борбени авиони и 281 напаѓачки хеликоптери.

Кина се проценува дека потрошила 237 милијарди долари на своите вооружени сили во 2020 година.

2. Русија

Русија, чија војска се вклучи во Сирија и Украина во последните неколку години, има најмногу тенкови од која било земја во светот: 12.950, повеќе од двојно од она што го имаат САД, според статистиката на Global Firepower.

Нејзиниот проценет 1.013.628 активен персонал, на копно, е задолжен за командување со 27.038 оклопни возила, 6.083 единици самоодна артилерија и 3.860 ракетни проектори.

На небото, руското воено воздухопловство има 873 борбени авиони и 531 напаѓачки хеликоптери. Во вода, тие имаат 62 подморници и 48 мински борбени бродови.

Русија се проценува дека оваа година потрошила 48 милијарди долари на својата војска.

  1. САД

Во она што не треба да биде изненадување, САД „го задржуваат првото место како најнеприкосновена воена моќ во светот“, вели Global Firepower.

Америка има повеќе воздушни единици од која било друга земја во светот, со 2.085 нападни авиони, 967 напаѓачки хеликоптери, 945 транспорти и 742 авиони за специјална мисија.

САД исто така го водат светот со 39.253 оклопни возила, 91 разорувачи на морнарицата и 20 носачи на авиони. Имаат околу 1.400.000 активен персонал.

Вашингтон издвои 750 милијарди долари на буџетот на САД во 2020 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote