in

Ароматичен џем од јаболка, готов за кратко време: Слатко кое ќе исчезне од вашата трпеза за миг!

Овој ароматичен џем од јаболка изобилува со интензивни вкусови на рум, бадеми и цимет!

Состојки:

  • 1 кг јаболка
  • 1 лимон
  • 500 гр шеќер
  • 1 вреќа желатин
  • 2 стапчиња цимет
  • 2 лажички бел рум
  • 200 гр бадеми

Подготовка:

Измијте ги јаболките, излупете ги, исечете ги на осмини, извадете ги семињата, исечете ги на парчиња и наросете сок од лимон. Истурете врела вода над бадемите, покријте и оставете да отстојат неколку минути.

Излупете ги, пржете во тава без маснотии и исечете грубо. Во подготвените јаболка додадете рум, бадеми, цимет и ставете ги во тенџере за готвење. Измешајте желатин со две лажици шеќер, мешајте во исечени јаболка и варете на тивок оган, мешајќи, додека не зоврие.

Потоа додадете го остатокот од шеќерот со постојано мешање. Оставете ја масата да зоврие, варете уште три минути и извадете ја пената. Истурете го врелиот џем во чисти и загреани тегли и веднаш затворете.

Ако подготвите џем од слатки јаболка, намалете го количеството шеќер. Јаболковиот џем е одличен како полнење за сите видови десерти, но и како намаз за разни видови колачи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote