in

Арсенал ја прегази Славија во сред Прага!

Arsenal's French striker Alexandre Lacazette (R) shoots but hits the cross bar during the UEFA Europa League quarter-final first leg football match between Arsenal and Slavia Prague at the Emirates Stadium in London on April 8, 2021. (Photo by Ian KINGTON / AFP)

Во рамките на вторите четвртфинални натпревари од Европа Лигата, Славија Прага го дочека Арсенал на домашен терен. Првиот натпревар заврши нерешено со резултат 1:1 и гостите мораа да постигнат барем еден гол за да поминат во следната фаза.

Топџиите одлично го започнаа натореварот со три брзи погодоци, а тие беа дело на Николас Пепе во 18 минута и на Лаказет од белата точка три минути подоцна. Сака успеа да го постигне третиот гол во 24 минута. Во второто полувреме Лаказет повторно се запиша во листата на стрелците и со тоа го постави конечниот резултат од средбата.

Во следната фаза од натпреварувањето, Арсенал ќе се сретне со Виљареал.