in

Што?Што?

ГИ ИЗНЕНАДИ СИТЕ! Елон Маск откри дека боледува од Аспергеров синдром на вчерашното Saturday Night Live шоу!!

Елон Маск, милијардер и претприемач, откри дека има Аспергеров синдром во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“ (SNL), во кое настапуваше како гостин-домаќин.

Во воведното обраќање пред публиката, 49-годишниот претприемач рече дека тој е првиот човек со Аспергеров синдром кој го водел шоуто, но подоцна се покажало дека тоа не е точно и дека првиот гостин на популарната емисија со овој синдром беше канадскиот актер Ден Акројд во 2003 година. Американскиот „Daily Beast“ пишува дека тогаш актерот отворено зборувал за болеста.

Се верува дека Маск за прв пат зборувал и за неговиот здравствен проблем во популарно американско шоу, но тој исто така го искористил настапот за да го коментира своето „тролање“ на Твитер, а исто така зборувал и за неговата фасцинација со криптовалутата Dogecoin.

Аспергеровиот синдром е невробиолошко развојно нарушување од групата на аутистични нарушувања и е поврзано со социјални тешкотии. Тоа е почеста кај мажите, а првите симптоми на нарушување може да се забележат околу третата година од животот на детето, иако во повеќето случаи дијагнозата се поставува нешто подоцна, обично помеѓу петтата и деветтата година од животот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote