in

Минатата година бил забележан астероид кои поминал најблиску до Земјата досега!

Астероид во големината на еден двокатен автобус бил забележан како прелетува покрај Земјата на одалеченост од само 550 километри. Според НАСА ова најблиска средба на еден астероид со нашата планета. Според научниците, астероидот именуван 2020 VT поминал до Земјата на 13ти Ноември.

Поради неговата големина, најверојатно астероидот не би стигнал до површината на Земјата, туку би изгорел во атмосферата. Со цел астероидот да биде именуван како опасен за планетата, мора да биде голем барем 140 метри. Моментално постојат 18,000 такви откриени астероиди.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote