in

Астероид именуван според „богот на хаосот“ се движи накај Земјата

Астероид именуван според античкиот Египетски бог на хаосот го забрзува своето движење накај Земјата. Објектот е долг 330 метри, именуван е Апофис според Египетскиот змија-бог кој треба да го проголта Сонцето. Овој астероид за прв пат бил откриен во 2004 од страна на научниците во Универзитетот за Астрономија кој се наоѓа во Хаваи.

Тимот го следел астероидот од неговото откривање и тие дошле до заклучок дека астероидот ќе има блиска средба со Земјата во 2029 година, а потенцијалниот удар на со неа можно е да се случи во 2068 година. Пред ова се мислеше дека астероидот нема шанси за удар во Земјата, но тоа се промени по добивањето на нови информации.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote