in

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со неверојатна брзина покрај земјата.

НАСА го следи небото дење и ноќе.

Универзумот се чини дека прави темна шега со човештвото испраќајќи пет астероиди за два дена, а вселенската карпа од 2.700 стапки ќе следи само неколку дена подоцна.

Вселенско чудовиште наречено 2000 VO107, чиј дијаметар е до 0,51 км, што е приближно висина на Бурџ Калифа, највисоката зграда во светот, ќе ја посети Земјата (космички гледано) во 10.09 часот наутро во Гринич, или во 5.09 часот по средноевропско време) во Недела, 29 ноември.

Посетителот нема да остане долго бидејќи, и покрај огромната големина, патува со брзина од 25,07 километри во секунда, што е приближно еквивалентно на 90 000 км на час. За споредба, просечниот куршум поминува околу 4500 км / ч.

Во понеделник, три астероиди ќе прелетаат покрај земјата, додека во вторник, два ќе поминат веднаш до земјата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote