in

Вакцината на АстраЗенека ќе можат да ја примаат само лица над 60 години во Германија!

FILE PHOTO: A test tube labelled with the Vaccine is seen in front of AstraZeneca logo in this illustration taken, September 9, 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Германските власти одлучија дека вакцината која ја произведува компанијата АстраЗенека ќе може да ја примаат само лица постари од 60 години. Оние помлади од 60, ќе можат да ја примаат, но само доколку нивните лекари го дозволат тоа.

Оваа одлука беше донесена откако неколку држави тврдеја дека вакцината предизвикува згрутчување на крвта, но од Светската здравствена организација изјавија дека таква поврзаност не постои и дека вакцината е безбедна за примање.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote