in

Германија и Холандија ја забранија употребата на вакцината на АстраЗенека!

FILE PHOTO: A test tube labelled with the Vaccine is seen in front of AstraZeneca logo in this illustration taken, September 9, 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Германија ја забрани употребата на вакцината на Оксфорд-АстраЗенека, изјавија властите на државата. Оваа одлука доаѓа по советот на националниот регулатор на државата, откако тие се сомневаа дека вакцината предизвикува згрутчување на крвта кај луѓето.

Следејќи го примерот на Германија, Холандија стана втората држава во светот која ја забрани вакцината за истата причина. И покрај загриженоста на овие држави, СЗО изјави дека вакцината е безбедна за употреба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote