in

ШОКАНТНО: Научниците пронајдоа структура под најголемиот кратер на Месечината!

Тим на астрономи пронајдоа „голема маса“ под најголемиот кратер на Месечината, што најверојатно е остаток од многу стар астероид кој ја погодил Месечината пред многу години, но не ја исклучуваат можноста дека е нешно по мистериозно.

„Замислете да змете метал поголем 5 пати од површината на островот Хаваи и го закопате под Месечината“ – со оваа реченица ја опиша големината на структурата еден од научниците во проектот.

Тоа што е чудно е дека металот може да се забележи дури до 300 километри длабочина во внатрешноста на Месечината. Научниците сугестираа дека тоа е астероид, но други теории велат дека тоа е можеби остаток од лунарски магма океан.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote