in

Астрономи: Не праќајте луѓе на Месечината по 2025 година!

Астрономите ја предупредуваат НАСА и другите вселенски агенции дека враќањето на луѓето на Месечината мора да следи пред 2025 година, бидејќи после тоа ќе има силно сончево невреме, што може да ги загрози животите на астронаутите.

Сонцето поминува низ циклуси кои обично траат 11 години и за време на кои има значително зголемување на сончевата активност, проследено со период на релативен мир.

Претходно се сметаше дека најголемите соларни бури се случуваат по случаен избор и не се поврзани со тие циклуси, пренесува порталот „Нов научник“.

Причината за погрешната проценка беше недостатокот на податоци. За 150 години дневни геомагнетни мерења на влијанието на сончевите бури врз магнетното поле на Земјата, регистрирани се само шест големи соларни бури.

Но, техниките за статистичка анализа позната како „метод Монте Карло“ сега фрлија ново светло на целиот проблем.

Анализите сугерираат дека екстремните временски настани во вселената се случуваат рано дури и во сончеви циклуси, а доцна во непарни циклуси.

Сонцето во моментов е во 25 циклуси, од почетокот на пресметката.

За сите работи разгледани, астрономите веруваат дека условите во вселената ќе бидат подобри во првата половина на оваа деценија.

Голема соларна бура се случи меѓу мисиите 16 и 17 од програмата Аполо во 1972 година. Таа вселенска бура можеше да убие кој било астронаут кој тогаш би бил на вселенско прошетка и драстично ќе го зголеми ризикот од рак за астронаутите во вселенското летало.

Резултатите од овие студии може да се рефлектираат во програмата „Артемида“ на НАСА, која планира да го врати човекот на Месечината до 2024 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote