in

СмешноСмешно Што?Што?

АСТРОНОМСКА СУМА! Недовршената пура на Винстон Черчил на аукција!

Отпушокот од цигарата на британскиот премиер Винстон Черчил, кој тој го фрли за време на патувањето во Париз во 1947 година, а го зеде полицаец, може да се продаде на аукција за неверојатни 1.200 фунти.

Предметот ќе биде понуден на аукција што ќе се одржи од 25 до 28 мај, а аукциската куќа нуди и пар сатенски влечки кои некогаш и припаѓале на кралицата Викторија.

Направени во средината на 19 век, кралските влечки се украсени со рачно изработени златни нишки и се „под чеканот“ скоро 202 години од раѓањето на кралицата.

Аукциската куќа „Белманс“ очекува дека влечките може да достигнат цена од 3.000 фунти.

Џулијан Денин, експерт од Белманс, вели дека „во моментов има голем интерес за сувенири поврзани со важни историски личности“.

„Се сомневаме дека повеќе од еден пар сатенски влечки ќе се нарачаат во домаќинството на кралицата Викторија, бидејќи тие се многу„ нежни “и веројатно не се носат повеќе од еднаш.

Дин вели дека кралицата Викторија ги дала влечките на Хариет Сатерленд-Левесон-Говер, војвотката од Сатерленд, која и била дама за избор на облека и обувки.

Нејзината внука Лејди Флоренс се омажи за Хенри Чаплин, првиот Висконт на Чаплин, а влечките останаа во семејството до нивната прва продажба во 2000 година.

Сепак, вели Динин, понеобична ставка што ќе се понуди е остатокот од цигарата на сер Винстон Черчил.

Дедото на сегашниот сопственик, Артур Черч, бил полицаец во Скотланд Јард во 40-тите години на минатиот век. Додека бил на должност во придружба на Черчил, Черч зел фрлен отпад од цигара што Черчил го фрлил пред него на парискиот аеродром и го спасил.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote