in

Атлетико Мадрид стана шампион на Шпанија!

Atletico Madrid's Uruguayan forward Luis Suarez gestures during the Spanish league football match Club Atletico de Madrid against Granada FC at at the Wanda Metropolitano stadium in Madrid on September 27, 2020. (Photo by GABRIEL BOUYS / AFP) (Photo by GABRIEL BOUYS/AFP via Getty Images)

Атлетико Мадрид стана нов шампион на Шпанија, откако во последното коло го совладаа Реал Ваљадолид.

Избраниците на Диего Симеоне губеа на полувремето, но успеаја да го свртат натпреварот во нивна корист во продолженијето и да стигнат до титула во домашното првенство. Уругвајскиот напаѓач, Луис Суарез беше херојот кој му донесе победа на Атлетико.

На стартот на сезоната, Коман му кажа на Суарез дека го нема во неговите планови, па тој се пресели во Атлетико и постигна 21 гол со кои му помогна на неговиот нов тим да стигне до титула во Ла лигата.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote