in

Атлетико преживеа на Сорила и стигна до 11-та титула во својата историја!

Фудбалерите на Атлетико Мадрид по седум години се шампиони на Шпанија! Во последното коло од Ла Лига, „јорганџиите“ по пресвртот како гости на стадионот „Хозе Сорила“ го совладаа Ваladадолид со 2:1 (0:1) и со тоа го оставија зад себе градскиот ривал Реал.

Пред последниот, Реал Мадрид имаше шанса да ја одбрани титулата, но само во случај да го победи Виареал, а Атлетико не го победи Ваљадолид на гости. Реал славеше и по пресвртот, но тоа не беше доволно за избраниците на Зинедин Зидан да стигнат до титулата.

Ова е 11-та титула во историјата на Атлетико, и втора откако тренерот Диего Симеоне беше на чело на клубот.

По крајот на седумте натпревари кои се одиграа од 18 часот, исто така е познато дека Еибар, Ва Valадолид и Уеска ќе испаднат од лигата.

Веќе е познато дека Атлетико, Реал, Барселона и Севилја ќе одат во Лигата на шампионите, додека Реал Сосиедад и Бетис ќе одат во Лига Европа, со што направија неверојатен пресврт против Селта. Учесник на Конференциската лига ќе биде Виљареал.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote