in

ATP: Новак на чекор до рекордот, голем напредок на Ласло

Новак Џоковиќ ја задржа првата позиција на АТП-листата и ќе ја помине 291-та недела во својата кариера како најдобар тенисер во светот. По освојувањето на титулата во Сардинија, Ласло Гир напредуваше за 21 место.

Laslo Đere

Џоковиќ има 11.740 поени на првото место. Зад него е Рафаел Надал со 9.850. Доминик Тим остана на третото место со 9.125.

Потсетуваме, доколку ја задржи првата позиција до 8 март следната година, српскиот тенисер ќе го сруши рекордот на Родер Федерер по бројот на недели на врвот на АТП-листата, затоа што тогаш ќе има 311.

Федерер е на четвртата позиција, а го следи Стефанос Циципас. Следат Данил Медведев и шампионот во Келн, Александар Зверев. Андреј Рубvов се проби на осмото место, благодарение на титулата во Санкт Петербург. Меѓу првите десет се Диего Шварцман и Матео Беретини.

Кога станува збор за српските тенисери, направен е голем напредок од Ласло Жере. Триумфот на Сардинија му донесе „скок“ на 25-годишникот од 21 позиција, а момчето родено во Сента сега е на 53-то место.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote