in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Претставен авионот во чест на Марадона

Приватен мал авион посветен на легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона беше претставен во Буенос Аирес, во пресрет на патувањето кое ќе заврши на Светското првенство во Катар.

Авионот наречен Танго Д10С е мал авион со 12 седишта и е дизајниран како летечки музеј во чест на славниот Аргентинец, кој почина од срцев удар во ноември 2020 година.

На презентацијата на авионот присуствуваа ќерките на Марадона, Далма и Ѓанина.

На трупот доминира ликот на Марадона како го бакнува трофејот на Светското првенство, кој го освои со Аргентина во 1986 година, а неговиот лик е исто така на опашката. Авионот е украсен со боите на аргентинското знаме, како и слики и сувенири на еден од најдобрите фудбалери на сите времиња.

На крилата на авионот има слики од двата гола што Марадона ги постигна на четвртфиналниот натпревар на Светското првенство против Англија (2:1), од кои првиот беше наречен „Божја рака“, а победникот се смета за еден од најубавите голови. На сите времиња.

 

Навивачите кои ќе патуваат со авион ќе можат да му остават порака на Марадона и да комуницираат со него преку вештачка интелигенција.

„Мислам дека ова е одлична идеја, бидејќи тој е најдобриот играч во историјата. Ова Светско првенство ќе ни биде прво без Марадона, многу ни недостига, но тој е секогаш тука за нас. Ние играчите од генерацијата 1986 секогаш зборуваме за него и потсетете се на анегдоти и како не доведе до освојување на Светското првенство“, изјави поранешниот аргентински репрезентативец Серхио Батиста.

Компанијата која го финансираше проектот „Дај и добиј“ изјави дека првично ќе нуди приватни летови само до Аргентина, а идејата била авионот да патува до Мексико, Неапол и Дубаи, места кои биле важни за животот на Марадона.

Авионот ќе отпатува за Катар на Мундијалот, а потоа ќе биде ставен на аукција, од каде ќе бидат исплатени средствата за хуманитарни цели.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote