in

АВИОНОТ ПАДНА КАКО МОЛЊА ВО МОРЕТО! Исповест на очевидец кој го забележа кобниот лет!

По првите информации и фотографии за урнатиот патнички авион со повеќе од 60 лица, кој падна во морето кратко по полетувањето од Џакарта, главниот град на Индонезија, се појавија првите признанија на очевидците на несреќата.

Така, илјадници жители на индонезискиот остров близу до кој авионот паднал во морето, сведочеа дека во моментот на несреќата, двапати слушнале експлозија и пронашле делови од авионот во водата.

Еден од мештаните вели дека првите информации за трагедијата ги добил од локалните рибари.

Рибарите на два брода во океанот двапати ја видоа експлозијата додека сè уште врнеше. Видоа мал авион и решија да се вратат дома во два часот. Потоа го пријавиле случајот кај пожарникарите и ги замолиле заедно да одат на местото на несреќата – објаснува еден од странците.

Според него, локалното население, заедно со пожарникарите, се обиделе да се приближат до местото на настанот и пронашле бројни предмети, вклучително и делови од трупот на авионот.

Сега има докази за делови од урнатиот авион во морето. Полицијата и трите брода кои го проверуваат морето се исто така на теренот. Кабли повторно беа пронајдени – рече локалното население.

Локален жител истакнува дека несреќата се случила на 15 минути од островот Ланканг и 10 минути од островот Мале.

Како што вели, во моментот сè уште се трага по доказите за несреќата.

Сè уште сме на местото на инцидентот среде море. Ние бараме докази со сидра, кога можеме да ги транспортираме. Пронајдени се кабли, џебови, седишта и коса, фармерки – објаснува локалното население.

Рибарот Солихин изјави дека авионот паднал во близина на неговиот брод.

Авионот слета во морето како молња и експлодираше. Тоа се случи прилично близу нас, остатоците речиси го погодија мојот брод “, рече тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote