in

Австралија ќе вакцинира дури во Февруари!

Вакцинацијата против коронавирусот во Австралија ќе започне во средината на февруари, а се планира 15 проценти од населението да ја прими до крајот на март.

Владата тврди дека нема причина итно да се одобри вакцината надвор од вообичаениот регулаторен процес како што тоа го сторија САД и некои други држави, бидејќи локалните стапки на пренесување во Австралија се многу пониски.

Вакцинацијата првично требаше да започне во март, но премиерот Скот Морисон денеска изјави дека очекува вакцината на „Фајзер” да биде испорачана две недели откако беше одобрена од австралискиот регулатор на крајот на јануари. Тој рече дека сè оди „многу побрзо од вообичаено”.

Морисон изјави дека целта е да се вакцинираат околу 80.000 луѓе неделно и дека до крајот на март четири од 26 милиони Австралијци ќе примат вакцина. 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote