in

СмешноСмешно

Автомат за продажба на свежа пица поставен во Рим! [ВИДЕО]

Секоја канцеларија во Италија има своја вендинг машина за слатки, вода и пијалоци, како и кафе што е едно од омилените места за собирање вработени. Слични вендинг машини има и на улиците на големите градови каде што, покрај слатките и солени закуски, како и сите видови пијалоци, може да се купи легализиран канабис и кондоми. Но, она што Италијанците воопшто не го очекуваа е дека во земјата на пицата таков специјалитет може да се купи на автомат.

Пицата од оваа автомат е подготвена за три минути. Апаратот работи 24 часа на ден и не станува збор за замрзнати пици што секој од нас може да ги стави во рерна и да се пече за неколку минути, туку за свежа, свежо печена пица.

Сè што треба да направите е да ги ставите парите, да изберете еден од четирите видови пица: маргарита, кват формагаџи, дијавола или со сланина и да почекате да излезе пицата во картон, исто како кога одите во пицерија и нареди да го одземе.

Името на оваа машина е „Мистер Гоу“ и се наоѓа во Виа Катанија број 2 во римскиот кварт Номентано. Машината, исто така, покажува како да се подготви пица, да се меша брашно и вода и да се направи тесто што ќе се исече така што пицата да добие своја стандардна, кружна форма.

Значи, сè е направено со машини, т.е. робот што, во зависност од тоа која пица ќе ја избереме, ги реди состојките и потоа пече сè на 380 степени.

Компанијата на својата веб-страница објаснува дека сите состојки се свежи и дека единствената разлика е во тоа што не е направена од мајстори за пица, туку од машини.

Минувачите во Рим се малку изненадени, а многумина немаат доверба, бидејќи она што всушност може да го замени шармот на пицата и убавата италијанска пица. Но, ако сте во град во два часот наутро и сте гладни, тогаш ова може да биде добра алтернатива.

Но, само во тој случај, барем така вели еден Италијанец кој го пробал и го споделил своето искуство на YouTube.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote