in

КОЛКУ ПРИВАТНОСТА НИ Е ЗАШТИТЕНА? Автономните правосмукалки можат да нè прислушкуваат!

Денешните паметни правосмукалки се оддалечија од првите модели. Тие се поврзуваат на интернет, можете да управувате со нив со апликацијата од вашиот телефон, тие ги скенираат просториите и знаат точно што, каде и кога да чистат.

Целата оваа дополнителна технологија ги прави поранливи на сајбер напади. Дека роботските правосмукалки се проблематични, покажа истражувањето спроведено од професорот Нирупам Рој од Универзитетот во Мериленд.

Тој и неговите колеги собираа податоци од ласерскиот навигациски систем на роботски правосмукалки (ова е системот што им кажува каде се наоѓаат во просторијата и ги спречува да налетаат на нештата).

Тој ги анализираше податоците и, користејќи неколку различни техники, успеа да дојде до еден вид снимање на разговор и телевизиска програма што се одвиваше во просторијата каде што работеше правосмукалката.

Во нивното истражување тие покажаа дека секој уред што користи Lidar (навигациска технологија која користи ласер за мерење на различни растојанија околу уредот што го користи и со тоа создава точна 3Д мапа на светот околу него) може да биде хакиран и да се користи за собирање аудио, дури и ако во него нема микрофон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote