in

Што?Што?

Автопат каде што можете да свртите во полукруг! [ВИДЕО]

Како по правило, полукружниот свиок на автопатот е невозможен, освен во такви случаи.

Кина е огромна земја со разновидни предели, кои многу често им поставуваат големи предизвици на градителите. Ова е особено забележливо во изградбата на патишта, што драстично ја промени земјата во последните години. Импресивни градежни потфати се случуваат многу често, како овој во провинцијата Гвижоу.

Тоа е планинска област во која најголемиот дел од автопатот е подигнат над земјата, а често пати патот се сече на врвовите на планините. Има толку малку простор што понекогаш е невозможно да се изгради излез од автопат. Во такви случаи, се прават такви јамки, кога при исклучување од автопатот, ја свртувате јамката во полукруг и ја менувате насоката на движење во правец на спуштањето од автопатот кон местото Хухау.

Овој полукружен свиок води до 40 км на час, и тој е еден од најимпресивните патни инфраструктури изградени во последно време.

Кина во моментов има мрежа на автопатишта долги 150.000 километри и годишно гради околу 10.000 километри нови автопати.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote