in

СлаткоСлатко Што?Што?

СУПЕР БАБИЧКА! Баба која ги прележала сите пандемии во последните 100 години!

Лекарите во Италија се зачудени од издржливоста на Марија Орсингер, 101-годишна баба, која преживеа три пати пандемија на шпански грип, Втора светска војна и COVID-19.

Орсингер беше позитивена на COVID-19 за прв пат уште во февруари.

“Во февруари, мајка ми беше хоспитализирана во Сондал, а докторката во болницата ни рече дека никогаш не сретнала некој толку стар што тој го поминал вирусот корона на тој начин. Дишеше тешко и немаше температура”, вели нејзината ќерка Карла.

Таа повторно беше хоспитализирана во септември со треска, по што повторно беше тестирана и беше позитивна. Таа помина низ целосен период на лекување од 18 дена. Дури и тогаш, медицинскиот персонал беше зачуден од еластичноста на старицата и рече дека нејзиниот престој во болницата е претежно претпазливост.

Сепак, нејзината борба со COVID-19 не беше завршена. Минатиот петок повторно беше позитивна на вирусот. Трета среќа, како што се шегуваат. И покрај сè, Марија Орсингер е асимптоматски случај.

И покрај тоа што била во кревет поради нејзината возраст и имала потешкотии во комуникацијата со нејзините три ќерки затоа што е скоро глува, нејзиното семејство со нетрпение го чека нејзиното пристигнување дома.

Родена на 21 јули 1919 година во малото гратче Гаџо, Марија Орсингер преживеа пандемија на шпански грип, се омажи за време на Втората светска војна и сега е на добар пат да го победи COVID-19 по трет пат.

„Лекарите се целосно запрепастени“, велат нејзините ќерки, објаснувајќи дека досега нивната мајка била тестирана трипати негативна и трипати позитивна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote