in

Бад Спенсер доби музеј во Берлин!

Музеј посветен на италијанскиот западен актер шпагети познат под псевдонимот Бад Спенсер е отворен во Берлин.

Фановите на ликот и делото на Бад Спенсер во Германија сега можат да откријат детали од животот на нивниот омилен актер, во музејот во Берлин именуван по филмска starвезда која почина пред пет години.

Отворањето на оваа инсталација беше планирано за летото 2020 година, но беше одложено поради пандемијата на коронарниот вирус.

Изложбата, која веќе беше одржана во слична форма во Неапол во 2019 година, наводно е дизајнирана од семејството на Спенсер и ќе биде отворена најмалку две години.

Карло Педерсоли, роден во Неапол, пливач на Олимписките игри, музичар и самоук актер, беше претежно професионално познат како Бад Спенсер. Светската слава ја стекна со улогите во акционите комедии со неговиот долгогодишен филмски партнер Теренс Хил, односно вестерните од шпагети кои беа популарни во 1970-тите.

Спенсер и Хил глумеа, продуцираа и режираа над 20 филмови заедно и станаа омилени ликови на двете повоени генерации во Германија, и на Запад и на Исток. За тоа сведочи и фактот дека, покрај музеите, во оваа земја веќе има тунел, базен и мост кои го носат името на Спенсер.

Во 1967 година, Педерсоли имаше улога во своите први шпагети вестерн за западниот пазар, „Бог простува.. Јас не!“ и му требаше псевдоним на англиски јазик.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote