in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Зошто е важно бадемите да отстојат во вода пред да се консумираат?

Крцкавите и хранливи бадеми се совршена закуска за брзо спречување на гладот. Благодарение на неверојатните здравствени придобивки, бадемите се најпопуларни меѓу оревите.

Неколку бадеми во вашиот десерт или салата можат да го подобрат вкусот и да ви обезбедат бројни хранливи материи како витамин Е, здрави масти, цинк, железо и калиум.

Но, за да ги добиете сите нутритивни придобивки од овој неверојатно здрав орев, ќе мора да ги потопите преку ноќ, сугерира нутриционистката Пуја Макија.

Постојат неколку причини зошто бадемите треба да се натопат во вода и да се остават преку ноќ пред да се консумираат.

Кора од бадем го забавува варењето

Според Макија, цврстата и тврда текстура на кората од бадем може да го отежне варењето на храната. Потопувањето преку ноќ ја омекнува кората, олеснувајќи го варењето.

Друга теорија е дека потопувањето исто така може да помогне во ослободување на влакна, што ќе направи да се чувствувате поцелосно.

Сепак, студија од 2018 година објавена во Европскиот весник за исхрана сугерира дека натопувањето бадеми не ја подобрува толеранцијата на гастроинтестиналниот тракт.

Нивото на антинутриенти се намалува

Друг факт за бадемите е дека нивната лушпа содржи антинутриенти кои можат да ја ослабнат апсорпцијата на одредени хранливи материи како калциум, железо, цинк и магнезиум.

Истражувањата сугерираат дека потопувањето на житарките и мешунките може да го намали нивото на хранливи материи, но кога станува збор за бадеми и други јаткасти плодови, нема многу докази за нив.

Го олеснува џвакањето

Бадемите обично се многу тврди и ако ги натопите, можете да го олесните џвакањето. Ова е важен чекор ако им служите на деца или постари лица. Разделувањето на бадемите на помали парчиња со џвакање може да му помогне на вашето тело да апсорбира повеќе хранливи материи од нив. Исто така, истражувањата покажуваат дека уништувањето пред потопување може да ја намали концентрацијата на важни минерали.

Ризикот од труење со цијанид е намален

Горчливите бадеми природно содржат токсин што нашето тело може да го разгради во цијанид. Но, студиите сугерираат дека натопувањето горчливи бадеми може да го намали ризикот од труење со цијанид. Сепак, овој доказ е многу ограничен. Значи, за ваша лична безбедност, дефинитивно треба да избегнувате горчливи бадеми.

Потопувањето бадеми е лесно. Само земете 1/2 чаша вода и ставете неколку бадеми во неа. Оставете ги преку ноќ, а наутро истурете ја водата, излупете ја кората и користете бадеми на посакуваниот начин, пишува Times Of India. Можете да ги додадете во вашето смуди, салата или колачи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote