in

Баерн ја освои својата деветта Бундеслига во низа!

Баерн Минхен ја освои својат адеветта Бундеслига во низа откако со висока победа ја посрамоти Борусија Мехенгладбах.

Титулата всушност беше потврдена неколку часа пред натпреварот, бидејќи второпласираниот Лајпзиг беше поразен од Борусија Дортмунд. Левандовски стралаше двапати, Милер еднаш и Коман еднаш за водство од 4:0 на Баварците на полувремето против Мехенгладбах.

Левандовски стигна до својот нов хеттрик преку белата точка, а Лерој Сане го постигна последниот погодок на средбата. Баерн го заврши натпреварот со десеторица, откако нововлезениот 18 годишник Тангуј Нианзу доби директер црвен картон.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote