in

Што?Што?

Председателот на САД, Џо Бајден најави данок на криптовалутите!

Министерството за финансии на САД објави предлог за оданочување трансакции со криптовалути во вредност од повеќе од десет илјади долари.

Овој предлог е резултат на планот на Бајден „Планот на американските семејства“, чија идеја е да се зголемат даноците за луѓе кои имаат големи годишни плати и да ги пренасочат парите кон здравство, образование, грижа за деца, образование…

Овој план е трета фаза од планот наречен „Изгради назад подобро“. Првата фаза на „Американскиот план за спасување“ беше 1,9 трилиони долари помош за погодените од кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусите. Втората фаза од „Американскиот план за работа“ се однесува на развој на инфраструктурата и нови работни места во следните осум години. Овој план е нешто повеќе од два трилиони долари.

Експертите наведуваат дека ваквиот потег е очекуван и многу корисен, особено ако се земе предвид фактот дека оваа година пазарот на криптовалути достигна вредност од нешто помалку од два трилиони долари, што е скок од неверојатни 120 проценти. Министерството за финансии наведува дека во следните десет години ќе успее да собере од 700 милијарди до еден трилион долари од даночниот план.

Министерството за правда прави ваков потег со се почести и помасовни махинации со криптовалути, особено кога станува збор за перење пари и затајување данок.

Тие наведуваат дека недоволната контрола е една од главните причини за наглите скокови во претходниот период (уште еден остар пад во изминатите неколку дена) и дека оданочувањето на најголемите и најпопуларните валути ќе доведе до нормализирање и стабилизирање на пазарот, правејќи еден од најголемите пазари погодни за многу побезбедни инвестиции.

Други велат дека ова е обид на американската администрација да добие целосна контрола врз овој пазар, што тие самите го потврдуваат во голем дел гледајќи ги крипто-валутите како иднина и целосно нов правец во економијата и нов начин на деловно работење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote