in

„ЌЕ ГИ СЛУШАМ НАУЧНИЦИТЕ И ЕКСПЕРТИ“ Бајден го објави новиот состав на работната група за борба против вирусот корона.

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, во понеделникот го објави составот на работната група на здравствени експерти што ќе го испланира одговорот на неговата влада за пандемијата на коронавирусот.

„Справувањето со пандемијата на коронавирусот е една од најголемите борби со кои ќе се соочи нашата влада и јас ќе ги слушам научниците и експертите“, рече Бајден.

„Работната група ќе помогне во обликувањето на мојот пристап за управување со растот на нови инфекции, осигурувајќи дека вакцината е безбедна, ефективна, ефикасна, прилично дистрибуирана и бесплатна и ги штити групите со висок ризик“, додаде новиот претседател.

Со групата ќе претседава Вивек Мурти, првиот човек на американското јавно здравје во мандатот на Барак Обама, кого Доналд Трамп го отстрани од таа позиција и поранешниот службеник на Администрацијата за храна и лекови (ФДА) Дејвид Кеслер

Мурти беше меѓу првите критичари на пристапот на Трамп кон пандемијата.

Актуелниот шеф на работната група за борба против коронавирусот, др. Ентони Фаучи сè уште не е назначен да работи во оваа група.

Соединетите држави се земја со најголем број на заразени лица од почетокот на пандемијата – 10,2 милиони од нив. Соединетите држави, со 243.000 жртви, имаат најголем број смртни случаи.

Бајден е чест критичар на пристапот на републиканскиот претседател Доналд Трамп во управувањето со пандемијата.

Трамп продолжува да одбива да признае пораз на изборите и покрена тужби за оспорување на резултатите во неколку сојузни држави. Аналитичарите сметаат дека овие правни процеси не можат да го променат исходот од изборите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote