in

Бајден ја пофали „извонредната храброст“ на семејството Џорџ Флојд!

Американскиот претседател Бајден на состанокот во Белата куќа ја пофали „извонредната храброст“ на семејството на Џорџ Флојд, црнец кој пред една година беше убиен од бел полицаец во Минеаполис, што предизвика бран протести и охрабри движењето „Black Lives Matter“.

„Семејството Флојд покажа извонредна храброст, особено неговата ќерка Џијана“, рече Бајден во изјавата по состанокот со неколку членови на семејството во Овалната соба.

„Во пресрет на погребот на нејзиниот татко пред една година, Џил и јас го запознавме семејството и таа ми рече:„ Татко ми го смени светот “, продолжи тој, заклучувајќи:„ Тој го стори тоа “.

По состанокот со Бајден во Белата куќа, семејството на Џорџ Флојд го ​​повика Конгресот на САД да донесе главен закон за полициски реформи со цел да се заштитат луѓето со обоена кожа.

„Ако можете да донесете федерален закон за заштита на еден вид птици, ќелавиот орел, можете да донесете и федерален закон за заштита на црнците“, рече братот на Џорџ Флојд, Филонис, по состанокот со американскиот претседател и потпретседател Камал Харис.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote