in

БАЈДЕН НЕМА ПАРТНЕРИ НА БАЛКАНОТ: Дали претстојат тектонски промени во политиката?

Најновото истражување наведува дека бранот политички промени од Црна Гора може да се прелее и во БиХ.

Новата американска администрација, во соработка со ЕУ, мора да бара нови политички лидери, што ќе доведе до неопходни политички промени и просперитет на земјите од Западен Балкан, се вели во анализата на Меѓународниот институт за студии на Блискиот исток и балканот (IFIMES).

Според анализата, повеќето актуелни политички лидери на Западен Балкан не можат да бидат партнери со новата американска администрација за сеопфатни политички промени, а доаѓањето на таа нова администрација на претседателот Џо Бајден е клучен момент за вакви промени во Западен Балкан, особено во Босна и Херцеговина.

БиХ нема политичка волја и силни институции за борба против криминалот и корупцијата, а за да се справи со мафијата ќе и треба помош од американски безбедносни разузнавачки агенции, како што се американските агенции кои и помогнаа на Италија по Втората светска војна.

Аналитичарите сметаат дека охрабрува фактот што новоизбраниот американски претседател Џо Бајден разговараше и за Западен Балкан со британскиот премиер Борис Џонсон. Во исто време, како што се наведува, „загрижува фактот што некои меѓународни претставници во БиХ работат заедно со носителите на криминал и корупција во одредени земји и нема да биде можно да се направат сеопфатни промени со вакви меѓународни претставници“.

Политичките промени во Западен Балкан започнале во Македонија во 2017 година, а успехот на македонскиот премиер Зоран Заев (СДСМ) и неговата влада е доказ дека можни се промени. Тоа го покажа неодамнешниот договор во Вашингтон меѓу официјален Белград и Приштина, кој го потпишаа претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Авдулах Хоти.

Технички промени се очекуваат во БиХ
Централното прашање во регионот е крај на политичкиот дијалог меѓу официјален Белград и Приштина, преку ЕУ, со потпишување на законски обврзувачки договор, тврдат аналитичарите, нагласувајќи дека српскиот претседател Вучиќ играл важна улога во обезбедувањето мир и стабилност во регионот. Падот на 31-годишниот режим на Мило Џукановиќ (ДПС) е исто така силен поттик за промена на Западен Балкан, рече Ифимес, додавајќи дека резултатите од локалните избори во Босна и Херцеговина на 15 ноември 2020 година, покажуваат дека промената е можна.

Резултатите од локалните избори ќе доведат до нов бран политички промени и ќе бидат вовед во тектонските политички промени што се очекуваат на општите избори во 2022 година во Босна и Херцеговина, предвидува текстот.

Ситуацијата во Албанија, која е политички високо поларизирана и, како што гледа Ифимес, на работ на граѓанска војна, е загрижувачка и само „благодарение на долгогодишното политичко искуство и политичката мудрост на албанскиот претседател Илир Мета, граѓанската војна е спречена или избегната“. Воспоставувањето на „Мини Шенген“ како најважна регионална иницијатива е важно за силната поддршка на американската администрација.

Имајќи предвид дека регионот имаше крвави конфликти во блиското минато, исто така е важно државите да имаат закони во нивниот правен систем со кои се забранува негирање на геноцид и холокауст, бидејќи тоа би бил вистинскиот цивилизациски начин за справување со минатото, проценува „Ифимс“.

Без ангажман на САД, нема траен мир, стабилност и просперитет на Балканот, бидејќи значителен дел од политичките структури на тој регион имаат силни врски и се во служба на некои други интереси, интересите на американските ривали, заклучува анализата. За време на администрацијата на Трамп, Соединетите држави се оддалечија од демократските вредности кои и даваат моќ на Америка и ја прават нејзината нација единствена. Следи макотрпен пат за враќање кон вистинските демократски вредности што ги красат САД, предвидува Ифимес.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote