in

ВЕДНАШ СО РАБОТА! Бајден состави тим од 12 луѓе да се борат против КОВИД-19!

epa08781492 A man sits on the sidewalk along Wall Street near the New York Stock Exchange in New York, New York, USA, 28 October 2020. Stocks were down again today, with the Dow Jones industrial average down over 800 points in midday trading, as investors continued to react to expected economic impact of the spread of the coronavirus. EPA-EFE/JUSTIN LANE

Тимот на новиот претседател ќе има само една задача – да најде начин Америка да се бори против епидемијата на вирусот корона.

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден во неделата го назначи формирањето на 12-члена комисија како свој прв приоритет, кој ќе има само една задача – да најде начин Америка да се бори против епидемијата на коронавирус.

Анти-корона тимот на Бајден ќе го водат тројца копретседатели – поранешниот шеф на хирургија Вивек Мурти, поранешниот комесар за администрација за храна и лекови (ФДА) Дејвид Кеслер и докторката од универзитетот Јеил, Марсела Нуњез-Смит, наведуваат блиски извори до Бајден.

Се додава дека споменатите водачи на тимот имаат завидна биографија од областа на вирусологијата и дека тие ќе бидат одговорни за планот за контрола на болеста веднаш штом Бајден го преземе претседателското место во јануари следната година, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Ројтерс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote