in

Бакингемската палата и Елизабета II следната година ќе прослават 70 години владеење со тронот!

Бакингемската палата денес објави дека следната година, во 2022 година, ќе прослави 70 години на тронот на кралицата Елизабета Втора, која во април годинава наполни 95 години.

Четиридневните свечености по повод „платинестиот јубилеј“ на Елизабета треба да започнат со свечена парада на 2 јуни 2022 година и ќе траат четири дена. Прво, ќе има специјална воена парада, што се одржува повеќе од 260 години по повод роденденот на британските владетели.

Тоа е парада по улиците на Лондон со 1.400 марширачки војници, 200 коњаници и 400 музичари, пред толпа граѓани со знамиња. Парадата завршува со рација на борбени авиони на РАФ, а целото кралско семејство според протоколот го следи сето ова од балконот на Бакингемската палата.

Богослужбата на Денот на благодарноста за 70-та година на тронот на Елизабета ќе се одржи во катедралата Свети Павле.

Theе има и концерт во палатата, за кој велат дека ќе собере некои од „најголемите светски starsвезди на забава“, но засега не е кажано кои се тие.

Владеењето на Елизабета практично започна со смртта на нејзиниот татко, кралот Georgeорџ Шести, на 6 февруари 1952 година, но официјално не беше крунисана дури на 2 јуни 1953 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote