in

Азербејџанската влада дозволи навивачи: Баку е домаќин на ЕУРО 2020!

Фудбалскиот сојуз на Азербејџан потврди дека градот Баку, како еден од домаќините на Европското првенство, добил овластување од Владата на оваа земја да им дозволи на навивачите на Олимпискиот стадион за натпреварите на ЕУРО 2020.

Владата на Азербејџан дозволи до 50 проценти од капацитетот на стадионот да бидат гледачи на Олимпискиот стадион во Баку.

Баку треба да биде домаќин на три натпревари во групата А: Велс – Швајцарија, Турција – Велс и Швајцарија – Турција, како и еден четвртфинален натпревар.

Европската фудбалска унија (УЕФА) ја одложи конечната одлука за одржување на Европското првенство за 20 април. Сите 12 градови назначени како домаќини мора да обезбедат гаранции дека одреден број навивачи ќе можат да бидат присутни на стадионите.

Во средата, Владата на Шкотска му даде гаранции на Глазгов дека навивачите ќе можат да бидат на паркот Хампден, додека Фудбалскиот сојуз на Ирска објави дека нема таква гаранција (сè уште). Проблем има и Шпанската фудбалска асоцијација, бидејќи баскиските власти исто така не гарантираа дека навивачите ќе можат да бидат присутни на стадионот во Билбао.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote