in

Бар во форма на глобус од јахтата на Хитлер понуден на продажба!

Невообичаен бар во облик на глобус од кој некогаш се пиеле пијалоци на репрезентативниот брод на Адолф Хитлер, по 70 години поминати на фарма во Мериленд, е ставен на аукција и се очекува да се купи за четвртина милион долари.

Необично парче историја потекнува од бродот на морнарицата на Германија „Ависо скара“, кој се користел како државна јахта во меѓувоениот период. Лентата во облик на глобус е изработена од заварени челични шипки што претставуваат паралели и меридијани и остава впечаток дека шанкерот лебди во воздухот. Шипката е придружена со пет столици од месинг бар со оригинален тапацир.

Бар е преместен во рурална област недалеку од Елктон, во државата Мериленд, и сместен во подрумот на семејната куќа каде што се наоѓал скоро 70 години. Понудувачот очекува да заработи од 150 000 до 250 000 долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote