in

Барселона направи пресврт, Пике за продолженија, Брајтевит за победа!

Барселона е првиот финалист на Купот на кралот, бидејќи успеа да го надополни поразот од првиот натпревар против Севилја со 2:0 и да победи со 3:0 на „Камп Ноу“ по продолжението.

Сè започна како сон за Барса. Дембеле веќе во 12-та минута го донесе домаќинот во водство на домаќините и ја преполови разликата од првиот натпревар. Барса нападна, создаде можности, имаше посед од 62% во првото полувреме, но на полувреме отиде со минимална предност.

Како што се очекуваше, тимот на Роналд Куман започна уште потешко во второто полувреме. Сепак, топката не влезе во голот. И тогаш шокот. Во 73. минута беше досуден пенал за Севилја. Лукас Окампос се приближи до топката, шутираше, но Тер Штеген интервенираше брилијантно. Барса остана жива, но немаше уште многу време. Во втората минута од продолженијата, Севиља сепак имаше резултат да помине, но Фернандо доби втор жолт или црвен картон. Следуваше фантастичното додавање на Антоан Гризман во казнениот простор, кој Џерард Пике го претвори во погодок во четвртата минута од продолжението, а Барса стигна до посакуваните 2-0.

Се играше продолжение, а Барса имаше повеќе играчи. Таа брзо го искористи тоа. Веќе во 95-та минута, Мартин Брајтвејт одлично реагираше на центаршутот на Алба и донесе предност во вкупниот резултат. Севиља немаше сили или доволно играчи да успее да се врати, а Барса успеа да се најде во финалето.

Таму за новиот трофеј во Купот на кралот ќе играат против победникот од дуелот Атлетик Билбао – Леванте, а на првиот дуел во Баскија беше 1:1.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote