in

Дали е возможно батеријата на нашите телефони да трае дури 5 години без полнење?! Според најновото истражување тоа е возможно!

Смартфоните, во блиска иднина, ќе бидат напојувани со батерии кои ќе можат да работат дури 5 години без полнење! Колку ѝ да ја менаџираме батеријата од нашите телефони, таа секогаш е на мал процент кога ни треба најмногу.

Во иднина, батеријата која ја полниме понекогаш два пати во текот на денот, ќе биде заменета со батерија која ќе ја полниме еднаш во 5 години. До ваквото откритие стигнаа научниците во Јапонија, користејќи нов напреден материјал, кој ќе го спречи деградирањето на батеријата.

Но за ваквата иновација во нашите смартфони, ќе мора да почекаме неколку години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote