in

BBC! Пет причини зошто Бајден победи!

Џо Бајден победи на претседателските избори по половина век од неговата кариера во политиката и во неговиот трет обид да влезе во Белата куќа. Социјални немири, 230.000 смртни случаи на Американците во пандемијата, многу други тешки кризи, тој и Камала Хрис мораа да го решат сето тоа.

Covid-19

Можеби најголемата причина за победата на Бајден, забележува аналитичарот на главните британски јавни медиуми, беше целосно надвор од контролата на демократскиот кандидат. Сепак, во земја каде повеќе од 230.000 луѓе починаа од ковид-19 за девет месеци, анкета на Pew Research откри дека граѓаните, на прашањето кој подобро би ја водел нацијата преку пандемија, имаат 17 проценти поголема веројатност да кажат дека тоа ќе биде Бајден отколку Трамп. Не станува збор само за жртвите, туку и за разорните последици од пандемијата врз американската економија.

Пригушена кампања

За време на својата кариера, Бајден се здоби со репутација, а Би-Би-Си забележува дека тој е главно заслужен, дека има тенденција да се најде во неволја. Тој ја потресе првата претседателска кампања во 1987 година со еден од неговите гафови кон кој е склон. До 2007 година не се осмелуваше повторно да се кандидира.

Вербалните гафови не беа поштедени ниту во оваа кампања, но овојпат беше реткост да не стане тема за себе во кампањата. Ова се должеше на повеќе околности; од пандемијата, протестите за убиството на Џорџ Флојд, до економските раздори беа погласни од него. Покрај тоа, неговата кампања беше да го спречи да го турка во страници.

БИЛО КОЈ ОСВЕН ТРАМП!

Кампањата на Бајден, поточно, неговите јавни настапи, постојано им се обраќаше на Американците, повикувајќи ги да ги обединат високо поларизираните нации, повикувајќи ги на „битка за душата на Америка“. Аналитичарот забележува дека станува збор за фактот дека граѓаните биле измачувани, истоштени од поттикнувањето емоции и страсти од Трамп. Конечно, тоа значеше материјализирање на одговор на извикот: „Секој, само не Трамп!“

Останување во центарот

За време на предизборот за кандидат на Демократите, Бајден се соочи со конкуренција од левицата, Берни Сандерс и Елизабет Ворен (и), овој пат фантастично организирани, многу популарни. Во тој дел од кампањата, Бајден одби да го наруши јавното здравствено осигурување за секого, бесплатниот колеџ, оданочувањето на богатите … Последицата беше дека Бајден стана толерантен дури и за републиканците кои го мачеа Доналд Трамп.

Изборот на Камала Харис за потпретседател отиде во таа насока, иако тој можеше да посегне и по Ворен или Сандерс од левата страна, што ќе биде неспоредливо попривлечно за младите гласачи. Сепак, тој го надополни тоа со силна поддршка за зелената агенда, онаа што се однесува на транзиција кон кружна, еколошка економија, сето тоа со отворање на бројни милиони „добри нови работни места“.

Повеќе пари помалку проблеми

До април оваа година, кампањата на Бајден остана без буџет. Анализата на Би-Би-Си не го наведува ова, но додека се бореше да се направи тоа меѓу младите, прогресивците и во рамките на она што би се нарекувало левичарско во ЕУ, кои беа силни за Сандерс, во еден момент Бајден дури започна да шпекулира дека може да не трае.

Сепак, од април наваму, како што се формираше се демократскиот фронт против Трамп, донациите растеа, а во октомври, Бајден имаше буџет повеликодушен од Трамп за 144 милиони долари. Парите не се сè, покажа смртоносниот пораз на Хилари Клинтон четири години порано, но овој пат кампањата Бајден-Харис ги искористи парите многу успешно, достигнувајќи многу места во САД кои беа незамисливи со децении за никој освен републиканците играа каква било политичка улога за нив.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote