in

Редок бел кенгур роден во зоолошка градина во Њујорк!

Зоолошката градина во Њујорк со години чекаше црвено бебе кенгур, но кога тоа конечно се случи, тие беа шокирани бидејќи младенчето е целосно бело.

Младенче кенгур во „Animal Adventure Park“ е родено со леукемија, ретка состојба што предизвикува делумно губење на пигментацијата на кожата и крзното на животното. За разлика од албинизмот, оваа состојба нема губење на пигментацијата во очите.

Бебето кенгур, по име Космо, е родено во парк за животни во Харперсвил пред пет месеци, но чуварите го извадија од торбата на неговата мајка за прв пат овој месец.

“Штом го извадивме од торбата и видовме дека е целосно бело, се чувствувавме фантастично, но кога видовме дека има црни очи, бевме шокирани. Во тој момент, не знаевме дека имаме нешто што ретко се гледа”, изјави сопственикот на паркот Џордан Печ.

Космо е единствениот ваков кенгур што моментално постои во Северна Америка, без луѓето да го знаат тоа.

Our Jaws Are On The Floor! Valley Dental Pediatrics CODE GREEN: Red Kangaroo This is not your standard red…

Posted by Animal Adventure Park on Friday, January 15, 2021

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote