in

Бебињата родени во март се посебни, има пет причини за тоа!

curious baby boy studying nursery room

Сивите зимски денови завршуваат, а пролетта сè повеќе мириса во воздухот. Овој месец е убав да се стане мајка, и прилично одличен месец за оние кои ќе се родат. Во следните редови прочитајте што вели науката за бебињата родени во март.

Помалку е веројатно дека ќе бидат кратковиди

Студија спроведена на 300.000 војници покажа дека децата родени во лето имаат поголем ризик да бидат кратковиди. Пролетните деца многу поретко ќе бидат кратковидни.

Тие се природно оптимисти

Студија од 2014 година покажа дека бебињата родени во март (и нивните врсници од април и мај) во основа се родени оптимисти. Тие имаат вроден позитивен став кон животот.

Тие имаат помал ризик од астма

Прашина и грини има во изобилство во овој период од годината, што може да биде непријатно за страдалниците од алергија, но одлично е за бебињата родени овој месец. Според истражувањето од 2015 година, децата родени во март имаат помала веројатност да развијат астма бидејќи нивната изложеност на прашина во првите месеци од животот го зајакнува имунитетот.

Веројатно ќе бидат ноќни птици

Една студија за спиење покажа дека децата родени во пролет и лето веројатно ќе бидат ноќни птици во зрелоста, но дека нема да сакаат да легнуваат рано како бебиња.

Оптимистички Риби или страствен Овен

Овие два астролошки знаци се познати по својата решителност, односно страст. Бебињата родени помеѓу 1 и 20 март се оптимистички Риби, додека родените по 20 март се огнени и страствени Овни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote