in

БЕКИ ХЕМОН е првата жена-тренер во НБА натпревар!

ЛА Лејкерс со 121:107 го совлада Сан Антонио спарс, а натпреварот ќе биде запишан во историјата поради две причини.

Првата е Леброн Џејмс кој на својот 36. роденден стана првиот играч во НБА која на 1.000 последователни натпревари постигна двоцифрен број на поени. Во победата над Сан Антонио учествуваше со 26 поени.

Втората причина е Беки Хемон, која стана првата жена што ја имала улогата на главен тренер на НБА екипа на натпревар од регуларниот дел од сезоната. Хемон ја презеде таа функција откако главниот тренер на Сан Антонио, Грег Попович беше исклучен во првото полувреме.

https://twitter.com/spurs/status/1344533336996392961/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1344533336996392961%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fvideobeki-hemon-ispisha-istorija-stana-prvata-zhena-koja-vodeshe-nba-ekipa%2F

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote