in

Бекер: Рафа не може да владее со Ролан Гарос засекогаш!

Поранешниот германски тенисер Борис Бекер зборуваше за можниот исход од полуфиналето на Ролан Гарос кој го играа Новак Џоковиќ и Рафаел Надал и истакна дека српскиот тенисер има значителни шанси да го освои вториот грен слем турнир во сезоната, но тој не заборавајте на другите двајца полуфиналисти – Александар Зверев и Стефанос Ципипас.

Џоковиќ и Надал во петок ќе го одиграат 58. меѓусебен натпревар, а Шпанецот има можност да изедначи по бројот на победи во меѓусебните пресметки со српскиот тенисер.

„Не е дека сум видовит, главен фаворит за мене сè уште е Надал. Сепак, исто така, гледам дека Џоковиќ може да го освои турнирот. Зверев и Циципас се скоро на своето ниво сега. Прашање на време е кога тој ќе ги стигне. Сега се поставува прашањето кој е најподготвен ментално – мислам дека тие, заедно со Данило Медведев, ќе освојат многу трофеи во наредните години. Надал не може да владее со Ролан Гарос засекогаш, прашање на време е кога ќе дојдат наследниците. „Зверев има најголема сила, но понекогаш може да биде премногу пасивен, мора да ризикува повеќе – ќе направи повеќе грешки, но ќе биде во подобра позиција за победа“, изјави Борис Бекер, поранешен тренер на Новак Џоковиќ.

„Враќањето на Џоковиќ е одлично на годинашниот Ролан Гарос, мислам дека тој е многу добар во секој аспект. Се чинеше дека има многу емоции во него. Поради ваквите сцени, горд сум што сум дел од овој спорт. „Тешко е да се биде тенисер и светски патник за време на пандемија“, рече 53-годишниот Германец.

Полуфиналните натпревари во машка конкуренција ќе се играат на Ролан Гарос во петок. Александар Зверев и Стефанос Циципас ќе бидат први на теренот, тој натпревар треба да започне во 14:50 часот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote