in

СлаткоСлатко

Бел носорог пристигнал во Јапонија во потрага по партнер!

Ејми, како и сите нас, круната ги спречи нејзините планови за патувања, но тој бел носорог пристигна во Јапонија по неколкумесечно одложување во потрага по loveубов.

Ема (5) потекнува од паркот Сафари во Тајван каде е избрана да патува во Јапонија за да најде партнер.

Трансферот на Ема во зоолошката градина во Токио првично беше планиран за март, но беше одложен заради пандемија на коронавируси. Таа конечно пристигна во вторникот, објави зоолошката градина.

Ема беше избрана меѓу 23 носорози поради нејзиниот мирен темперамент и витката градба.

Посетителите ќе можат да ја видат во наредните месеци, но таа има за задача да се сретне со нејзиниот додворувач Моран, десетгодишно машко.

Овие зоолошки програми играат клучна улога во спасувањето на белите носорози од јужна Африка.

Според Здружението за помош на Рино, во моментов има помалку од 19 000 од овие подвидови во дивината во јужна Африка, откако во 20 век беше буквално на работ на истребување.

Носорозите од северот немаа толку среќа. Останаа само две жени, што го прави овој подвид функционално истребен. Другите семејства на носорози, како што се носорогот од Јава или Суматра, имаат помалку од 100 претставници.

Тајванскиот сафари парк увезуваше осум бели носорози од југот во 1979 година и сега има најдобра програма за размножување во Азија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote