in

Белгија го смени амбасадорот затоа што неговата сопруга удри шлаканица на продавач! [ВИДЕО]

Белгиските власти денеска одлучија да го повлечат својот амбасадор во Јужна Кореја поради незадоволството на тамошната јавност.

Незадоволство предизвика физичкиот напад на неговата сопруга врз двајца вработени во продавница во Сеул.

Белгиската амбасада во Сеул објави дека властите одлучиле дека е во најдобар интерес на билатералните односи да му го прекинат мандатот на амбасадорот Питер Лекуј, кој е на таа позиција веќе три години.

Амбасадата не го прецизираше точниот датум на крајот на мандатот на амбасадорот или кога тој ќе назначи нов.

„Иако Лекује посветено и служеше на својата земја, сегашната состојба не му дозволува да ја извршува својата функција помирно“, соопшти владата.

Белгиските власти го укинаа дипломатскиот имунитет на сопругата на амбасадорот Ксианг Суеки со цел јужнокорејската полиција да спроведе истрага. Јужнокорејското Министерство за надворешни работи објави дека нејзиниот имунитет е делумно одземен и дека сè уште има заштита од кривична постапка.

Лекује неодамна се извини во име на неговата сопруга, изјавувајќи дека можеби имала причина да се лути поради однесувањето на вработените во продавницата, но додаде дека физичкото насилство е неприфатливо.

Јужнокорејските медиуми објавија дека Ксианг реагирал бурно откако една продавачка прашала за јакната што ја носела, сомневајќи се дека можеби ја украл. Ксианг ја турнал и и удрил шлаканица на продавачката, удирајќи во главата на друг вработен.

Инцидентот предизвика незадоволство кај јавноста, а неколку илјади луѓе потпишаа петиција за протерување на сопругата на белгискиот амбасадор на веб-страницата на јужнокорејското претседателство.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote