in

Белгиски помфрит – кандидат за заштитен статус на списокот на UNESCO!

Секој што некогаш консумирал помфрит од Белгија по една ноќ пиејќи белгиско пиво, сигурно може да разбере кој е нивниот шарм.

Белгиските улични продавници „помфрит“ ќе се обидат да го гарантираат ова искуство на идните генерации со поднесување барање до UNESCO да се прогласи за заштитено нематеријално светско наследство.

Белгиското пиво го има тој статус веќе половина деценија, а сега е ред на „поммес фритс“, вели чадорската организација што ги претставува сопствениците на белгиските штандови на кои се продава помфрит.

Тезгите каде се продава помфрит во Белгија, луѓето ги земаат здраво за готово, како нешто што никогаш нема да исчезне. Но, Бернард Лефевр, претседател на чадорската група на сопственици на штандови, вели дека има сè помалку такви места и дека тие полека исчезнуваат.

„Културата на помфрит е вкоренета во сите нас и можеби затоа треба да продолжиме да го штитиме“, додаде тој.

На секои две години, Белгија може да го номинира својот кандидат за специјален статус на УНЕСКО, а двата региона се вртат наизменично како номинатори.

Фламанците вклучија „помфрит“ на нивниот список на нематеријално културно наследство во 2014 година. Валонците ќе бидат следни во редот за тоа следната година.

Помфрит, помфрит, помфрит е мегапопуларно јадење што го обожаваат сите генерации.

И иако името ја содржи придавката „француски“, помфритот всушност доаѓа од Белгија. Легендите велат дека своето име го добиле благодарение на американските војници кои ги нарекувале Французи за време на Втората светска војна на југот на Белгија затоа што на тој дел од земјата, Валонија, се зборува француски. Главниот град Брисел е двојазична област, иако повеќето жители зборуваат француски.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote