in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

БЕЛИТЕ РАБОТИ МОЖАТ ПОВТОРНО ДА БИДАТ БЕЛИ: Волшебното стапче е во вашата КУЈНА!

Вообичаен проблем со белите маици или кошули се решава вака!

 

Најдобар начин да ги задржите белите алишта бели е да се грижите за нив исто како што пишува на етикетата. Измијте го одделно од другите ткаенини, со препорачаната количина детергент и ставете белило доколку е потребно.

Но, ако се случи да измиете бели работи набрзина заедно со шарени, можеби вашите бели алишта сега станаа жолтеникави или сивкасти.

Еве три домашни решенија!

Лимон

Додадете чаша сок од лимон во одделот за детергент, само користете го ова исклучиво за бели алишта.

Сода бикрабона

Додадете го на почетокот на циклусот на перење ако имате течен детергент и ако е во прав, оставете ја сода бикарбоната да биде во барабанот за време на циклусот на плакнење.

Бел оцет

Додадете го во дозерот за омекнувач за ткаенини, бидејќи блага оцетна киселина совршено ќе ги обели сивите или пожолтени алишта.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote