in

Бело тигарче е родено во зоолошка градина во Куба! [ВИДЕО]

Четири бенгалски тигри се родени во кубанската национална зоолошка градина во Хавана, вклучително и редок бел тигар.

Раѓањето на четири младенчиња во риги на 12 март следеше по 20 години обиди да се одгледуваат животни во опасност.

Белите тигри се генетска варијација на попознатите портокалови бенгалски тигри.

Илјадници тигри некогаш шетаа по шумите на Бангладеш, Индија и Непал, но нивниот број се намали на околу 2500, велат експертите за диви животни. Ловокрадството, уништувањето на шумите и ловот над серија го дадоа својот данок.

„Сите раѓања во зоолошката градина се важни, но ние придаваме поголемо значење кога ќе се роди загрозено животно, затоа што знаеме дека му помагаме на овој вид да не исчезне“, рече Ангел Кордеро, специјалист за тигри во зоолошката градина.

Три од девет подвида тигар исчезнале во текот на минатиот век, а многу научници веруваат дека четвртиот, јужнокинескиот тигар, веќе е функционално истребен.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote